Bentonit Nedir ?

Bentonit, en az %85 oranında montmorillonit içeren kildir.

Bentonitin Özellikleri

 • Doğal sekli, tane inceliği ve ham haliyle bentonit, yumusak bir kayaçtır.
 • Geniş yüzey alanına sahiptir.
 • Su ile temasa geçtiğinde jel, çalkalandığında sıvı hale gelebilir.
 • Üstün şişme kabiliyeti vardır.
 • Mekanik gerilim altında uğradığ biçim değişimini, bu etki kalktıktan sonra da sürdürebilir.

Kullanım Alanları

Çok geniş bir kullanım alanı olan bentonit başlıca aşağıdaki işlevleri için tüketilir.

 • Sondajlarda sondaj çamurunu ağdalaşıp kırıntıların yukarı çıkmasını sağlar, su kaçaklarını önler
 • Döküm kumu bağlayıcısı olarak kalıpların hazırlanmasında (1600 C'ye kadar dayanmaktadır;
 • Demir tozlarının peletlenmesinde
 • İnşaat mühendisliğinde temel ve baraj yapılarında su ve sıvı sızdırmazlığı elde etmede
 • Hayvan yemi yapımında
 • Yemeklik sıvı yağların ağartılmasında
Sondaj Bentoniti

Sondaj bentoniti su ve petrol sondajında sondaj çamuru olarak kuyu göçmelerine ve kuyu curuf çıkarımında kullanılan viskositesiyüksek bir yardımcı maddedir. Ayrıca baraj ve yüzey sızdırmazlığı sağlamak için dolgu maddesi olarak kullanılır.

50 kg'lık jüt plastik torbalarda veya 500-1000 kg'lık big bag çuvallarda pazara sunulmaktadır.

Yüksek şişme kapasiteli doğal sodyum içerikli ( katkısız ) en az % 90 montmorillonit, API 13 A (Nontreated bentonit) ve TS 977 Tip –2 standartlarına uygun kil mineralidir.Suya karıştırıldığında kolayca dağılır ve topaklaşmaz. TS 977'ye uygunluk belgesi vardır.

Döküm Bentoniti

Döküm bentoniti, BUY-DOKBEN özellikle çelik dökümhanelerinde, yüksek plastisite özelliği ile kalıp malzemesi olarak kullanılan kumlara bağlayıcı özellik kazandırma amacıyla kullanılmaktadır.

Döküm bentoniti, özellikle çelik dökümhanelerinde, yüksek plastisite özelliği ile kalıp malzemesi olarak kullanılan kumlara bağlayıcı özellik kazandırma amacıyla kullanılmaktadır.

Döküm kumuna % 3 oranında su ile birlikte % 10 BUY-DOKBEN ilave edildiğinde 1200 gr/cm2 yaş mukavamet ve 160 cm3 /cm2 gaz geçirgenliği elde edilmektedir. BUY-DOKBEN % 15'e çıkarıldığında yaş mukavemet 2100 gr/cm2 ve gaz geçirgenliği 180 cm3/cm2'e yükselmektedir.

Kömür Tozu

Pulvarize Kömür Tozu, en büyük tane iriliği 1,00 mm. altında olacak şekilde öğütülmüş taşkömürdür. Firmamız üretim mamulü, döküm fabrikalarında, döküm parça yüzeyi kalitesini artırmada yanıcı maddeyi ayarlamak için kullanılır. Döküm kumu katkı maddesi olarak kullanılan Pulvarize Kömür Tozu TSE'ne uygun olup, TS 5123 standardı kalitesinde tüketicilerin spesifik taleplerine göre kimyasal ve fiziksel analiz değerlerine uygun olarak üretilir.

Üretim uygunluğu firmamız bünyesindeki laboratuarda titiz bir şekilde kontrol edilir. Pulvarize Kömür Tozu bileşiminin kimyasal ve fiziksel analizleri bu standarda uygun olarak yapılmaktadır.